7 rzeczy, których Twoje dziecko nauczy się na koloniach zimowych

Kolonie zimowe – za co dzieciaki tak je kochają?

Zimowe kolonie to nie tylko czas zabawy i odpoczynku dla naszych pociech, ale także okazja do zdobycia nowych, cennych umiejętności. W pamięciach najmłodszych zapisują się jako niezwykła przygoda, rodzice z kolei cieszą się, że ich dzieci wyniosą z nich lekcję samodzielności. Kolonie zimowe to możliwość rozwijania umiejętności społecznych i odkrywania nowych pasji i talentów. Podczas wyjazdów nieraz zawiązują się nowe przyjaźnie, które często potrafią przetrwać wiele lat. Wszystko to w atmosferze zabawy, radości i niezapomnianych wrażeń. Organizatorzy kolonii zimowych zwracają jednak uwagę, by oprócz rozrywki przekazać uczestnikom konkretną wiedzę czy umiejętności. Wszak naukę najlepiej przyswaja się poprzez zabawę. Jakich rzeczy dzieci mogą nauczyć się podczas kolonii zimowych?

Czego uczą kolonie zimowe?

  1. Nauka samodzielności – kolonie zimowe to doskonała okazja dla dzieci do nauki samodzielności. Dzieci mogą nauczyć się wykonywać podstawowe czynności, takie jak sprzątanie po sobie, przygotowywanie posiłków czy dbanie o swoje rzeczy. Opiekę nad uczestnikami sprawują wykwalifikowani opiekunowie, jednak dużą wagę przykładamy do samodzielności – spakowania plecaka na wycieczkę czy doboru odpowiedniej odzieży. Dla rodziców to bardzo ważny aspekt kolonii zimowych – dzieci nie są zdane same na siebie, kadra bacznym okiem przygląda się ich zachowaniu, jednak w dużej mierze działają same. Satysfakcja i duma gwarantowane!
  1. Zdolności interpersonalne – kolonie zimowe są świetną okazją do rozwijania umiejętności miękkich. Dzieci ćwiczą się we współpracy z innymi, w nawiązywaniu nowych znajomości, rozwiązywaniu konfliktów i pracy zespołowej. Uczą się, jak być wspierającym przyjacielem i jak reagować na potrzeby innych.
  1. Aktywność fizyczna – kolonie zimowe oferują różnorodne formy aktywności fizycznej, takie jak narciarstwo, snowboard, jazda na łyżwach czy – jak w przypadku naszych wyjazdów – snowtubing, czyli zjeżdżanie na oponach po specjalnie wyznaczonym torze. Wszelkie zajęcia zakrawające o sport są doskonałą okazją do pokazania najmłodszym, że ruch może być przyjemnością. Włączenie go jako jeden z codziennych elementów wyjazdów pokazuje, że uprawianie sportu, często tak niechętnie podejmowane przez nastolatków, to okazja do świetnej zabawy. 
  1. Zarządzanie finansami – kieszonkowe od rodziców to dla dzieci świetna okazja do sprawdzenia się w zarządzaniu budżetem. Zaplanowanie wydatków i ewentualne powstrzymanie się przed wydaniem wszystkiego już w pierwszych dniach wyjazdu to dla początkujących w tej dziedzinie nie lada wyzwanie. Kolonie zimowe to świetna okazja do przećwiczenia samodzielności – zarządzanie własnym portfelem to dla dzieci poważna sprawa, więc warto dać im ku temu szansę.
  1. Rozwój kreatywności – poprzez różne zajęcia artystyczne i rzemieślnicze, dzieci mają możliwość rozwijania swojej kreatywności i wyobraźni. Podczas naszych autorskich obozów uczestnicy mają niejednokrotnie okazję wziąć udział w warsztatach plastycznych, teatralnych czy tanecznych. I to wszystko w formie zabawy!
  1. Nauka radzenia sobie ze stresem – zmiana otoczenia, nowe wyzwania i obowiązki mogą być stresujące. Nie da się jednak ukryć, że są też doskonałą okazją do nauki radzenia sobie z tym uczuciem. Dzieci muszą odnaleźć się w nowych sytuacjach i pokonać własne obawy. Uspokajamy jednak rodziców – opiekunowie są obok i zawsze służą wsparciem. 
  1. Zarządzanie czasem – to ostatnia z wymienionych przez nas umiejętności, jednak przyznać trzeba, że naprawdę ważna, a kolonie zimowe są świetną okazją do tego, by ją wytrenować. Mając do dyspozycji cały dzień, dzieci uczą się, jak zdążyć na wszystkie zajęcia, ile czasu przed wyjściem na wycieczkę muszą zacząć pakować plecak i ile minut na osobę przypada w łazience, żeby wszyscy zdążyli się wykąpać przed ciszą nocną. To przyda się dzieciom nie tylko podczas kolonii, ale także w dorosłym życiu.

Kolonie zimowe, czyli inwestycja w przyszłość

Kolonie zimowe to nie tylko czas zabawy i odpoczynku dla dzieci, ale przede wszystkim inwestycja w ich przyszłość. Dzieci zdobywają na nich cenne umiejętności, które przekładają się na ich rozwój osobisty i społeczny. 

Jeśli zastanawiasz się nad wysłaniem swojego dziecka na kolonie zimowe, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy w wyborze odpowiedniego wyjazdu.